Dīvainākie miega traucējumi.
Galvenie » Raksti » Dažādi

Dīvainākie miega traucējumi.

Ātras acu kustības kaite. Šie traucējumi notiek tad, kad cilvēks zaudē dabisko paralīzi, un sapņu iespaidā rodas biežas, ātras acu kustības. Šī acu uzvedība nav pārlieku reta, bet var sagādāt nepatiku gan jums, gan jūsu otrai pusītei. Šo slimību var ārstēt pacientam esot miega stāvoklī. Parasti ārstēšana notiek ar pretkonvulsīvajām klonazepāma zālēm un parasti šī metode ir ļoti produktīva. Lielais efektivitātes iemesls nav zināms, bet tiek uzskatīts, ka šīs zāles spēj atjaunot dabisko paralīzi.

Sekssomnia jeb sekss miegā. Sekssomnia ir miega traucējumi, kas liek cilvēkiem izrausīt seksuālas darbības, kamēr pats cilvēks ir miegā. Tiek uzskatīts par īpašu mēnessardzības paveidu. Bieži pacienti pēc palīdzības vēršas ilgu laiku pēc slimības konstatēšanas, jo parasti viņiem ir mazs informācijas, vai arī kauns. Sekssomniju, kā miega traucējumus ir konstatējuši pētnieki, kuri veikuši poligrāfijas un video ierakstus ar savu pacientu uzvedību. Kamēr pacienti gulēja, viņiem tika konstatēta dīvaina smadzeņu viļņu darbība atsevišķās epizodēs. Ārstēta šī slimība ar līdzīgiem paņēmieniem, kā tiek ārstēta parastā mēnessardzība. Izvairoties no provicāšanas, tiek nodrošināti pēc iespējas drošāki vides faktori, lai cilvēkam tiktu piesaistīta pēc iespējas lielāka paškontrole un savaldīgums. Sekssomnia ne vienmēr ir apgrūtinoša un ir partneri, kuri nemaz nesūdzas par partneriem sekssomniķiem. Biežuma līmenis šai kaitei ir atkarīgs no paša cilvēka.

Narkolepsija. Narkolepsija ir neiroloģiski miega traucējumi, kas parasti tiek saistīti ar aizmigšanu izlases reizēs. Parasti aizmieg REN miegā un reti sasniedz dziļāku miegu. Tā rezultātā viņi nespēj palikt nomodā ilgu laiku un bieži vien aizmieg neticamās vietās un pozās. Reti spēj izgulēties un tādejādi rada apburto loku. Vēl viens simptoms var būt katepleksija, kad pacients pēkšņi emocionāli sabrūk pēc REM miega. Prasti narkolepsiķi redz halucinācijas . Narkolepsijas cēlonis nav zināms, bet kā iemesls tiek uzskatīts autoimūnie traucējumi, bet var būt arī ģenētiski iemesli. Ārstē ar dažādiem stimulātoriem, miegu nomācošām zālēm.

Somniloģija (runāšana miegā). Slimniekiem raksturīga miega kombinēšana ar ļoti skaļu runāšanu. Tas var būt gan vienkāršas skaņās, gan dažādi vārdu savienojumi, un pat dažas romānu cienīgas runas. Bieži vien klausītājs nevar saprast par ko tiek runāts. Šie traucējumi rodas tad, kad cilvēks nevar pāriet no aurosālā miega uz REM miegu. Dažreiz cilvēks runā atrodoties REM miega stāvoklī. Bieži persona pārnes savus sapņu dialogus realitātē. Var izraisīt depresija, alkohols un citas apreibinošās vielas, bet ne vienmēr tie ir galvenie iemesli. Nav izstrādātas speciālas ārstēšanas metodes, bet bieži tie lietots mutes aizsargs.

Bruksisms. Bruksisms ir traucējumi, kuros persona savstarpēji berzē žokļus, jeb apakšējos zobus ar augšējiem. Šis ir viens no visizplatītākajiem miega traucējumiem visā pasaulē, jo ar šo kaiti cieš katrs 10. iedzīvotājs. Šis traucējums izraisa nopietnu kaitējumu zobiem, tāpēc ieteicama ir šīs slimības ārstēšana. Tā var novest pie sejas sāpēm, galvassāpēm un smagos gadijumos pat pie tepmporomandibulārā artrīta. Reti kurš no slimniekiem pats apzinās, ka sirgst ar šo kaiti. Lai gan pilnībā traucējumus izārstēt nevar, ārsti veic botoksa injekcijas vai uz nakti uzliek mutessargu.

24 stundu bezmiega sindroms. Šos neparastos traucējumus veido ķermenis, neatzīstot miega ciklu. Līdz ar to cilvēks nespēj gulēt kādā noteiktā rutiniskā ciklā, bet organisms pats sev piemeklē nepieciešamo laiku, kad iet gulēt. Cikls var mainīties katru dienu. Ir iespējams atgriezties normālā ciklā, bet parasti tas notiek pirms lielā "off" cikla. Daudzos gadijumos ciklu maiņa var ilgt līdz pat vairākām nedēļām. Parasti ar šo kaiti slimo akli cilvēki, bet ir arī daži izņēmumi.

Nakts terors. Nakts torori ir parasomnie miega traucējumi, kurus raksturo pagaidu nespēja atgūt pilnu samaņu. Parasti pacienti pamostas sapringti, sten un bieži vien kliedz. Bieži vien gulošo neizdodas pilnībā pamodināt un viņš atkal mierīgi aizmieg. Nakts terors no parastiem murgiem atšķiras daudzos veidos. Tie ir : cilvēks ir daļējā nomodā, pat ar lielu piepūli ir grūti pamodināt ar nakts teroriem sirgstošo personu, terori ilgst no 10 - 20 minūtēm. Bieži vien ir personai bīstami un var radīt vajāšanas sindromu (miegā, domājot ka kāds blakus esošais ir slepkava un smagi traumet viņu).

Kleina-Levina sindroms. Šis sindroms ir ļoti reti sastopams, un raksturo pārmērīga nepieciešamība gulēt, reizēm pat līdz 20 h dienā, bieži ir kopā ar pārmērīgu pārtikas uzņemšanu un fenomenālu dzimumtieksmi. Lai gan pētnieki uzskata, ka šī ir iedzimta kaite, ir citi, kas uzskata ka pie tā vainojami autoimūnie traucējumi. Nepastāv konkrēta ārstēšanas metode. Parasti tiek lietots amfetamīns, metilfenitāts, imipramīns un citi medikamenti. Bieži, kā plakussindromi, manāmi garastāvokļa strauja un bieža maiņa.

Nemierīgo kāju sindroms. Lai gan šī kaite var skart arī nomodā esošos cilvēkus, tomēr visakūtāk izpaužas tieši miega stāvoklī. Nemierīgu kāju sindromu raksturo nepārvarama vēlme kustināt savu ķermeni, lai apturētu nepatīkamas sajūtas. Tas visbiežāk skar kājas, bet var būt arī rokās un rumpī. Sindroma skartā daļa modulē sajūtas, kas nodrošina pagaidu atbrīvojumu. Lai ārstētos no šīs slimības ārsti parasti iesaka pretkrampju līdzekļus, opioīdus, vai benzodiazepinus. Šī sindroma ārstēšana pašlaik ir diezg


Miega Apnoja( elpošanas apstāšanās). Miega Apnojai ir raksturīga elpošanas pauze miega laikā. Katra epizode var ilgt pietiekami ilgi, lai tiktu palaistas garām vairākas ieelpas un izelpas un var atkārtoties ļoti bieži. Klīniski nozīmigi ir tad, kad stundas laikā tiek ieturētas piecas pauzes. Parasti personas, kas cieš no šīs kaites, pēc pamošanās nemaz nenojauš par saviem elpošanas traucējumiem miega laikā. Traucējumu rezultātā tiek traumēts ķermenis, kas bieži vien ir par iemeslu šīs kaites atklāšanā. Persona var nodzīvot gadus, un šo slimību sev nemaz nekonstatēt, bet parasti sūdzas par miegainību, nogurumu un miega traucējumiem. Visbiežāk tiek ārstēta ar elpceļu spiediena ierīci, kuru izmanto pacientam esot miega stāvoklī. Ir cita veida ārstēšanas metodes, piemēram, kirurģiska iejaukšanās, vai medikamentu lietošana.


Kategorija: Dažādi | Pievienoja: Iportāls (2013-08-06) | Skatijumu skaits: 719